Jak należy spać na poduszce ortopedycznej? Poradnik

23-11-2020

W przeciwieństwie do tradycyjnych poduszek do spania produkty ortopedyczne sprzyjają zachowaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jeśli po przebudzeniu odczuwasz większy ból pleców i szyi niż przed zaśnięciem, najlepszym rozwiązaniem Twoich problemów z napiętymi mięśniami, bolącymi kręgami i sztywnym karkiem będzie profilowany podkład pod głowę. Dzięki niemu wzrośnie komfort snu. Co powinno decydować o wyborze odpowiedniego modelu i jak należy spać na poduszce ortopedycznej? Sprawdź, z jakich rozwiązań możesz skorzystać, by wstawać w doskonałym nastroju.

spanie na poduszkach ortopedycznych

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Coraz nowocześniejsze technologie przyczyniają się do powstawania nowych rodzajów poduszek ortopedycznych. Produkty wspierające prawidłowe ułożenie to specjalistyczne rozwiązania oddziałujące na konkretne partie ciała. Odpowiednio wymodelowane umożliwiają uzyskanie optymalnej krzywizny pleców.
Osoby skarżące się na kłopoty ze stawami lub kręgosłupem mogą wybierać spośród poduszek pod głowę, odcinek lędźwiowy czy ortopedycznych separatorów kolan. Można sięgnąć również po produkty zapobiegające innym dolegliwościom, np. przeciw chrapaniu. Na odkształcenie najbardziej narażone są górne partie ciała, dlatego najwięcej poduszek zdrowotnych i rehabilitacyjnych służy do odciążania kręgów szyjnych i mięśni karku.

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Optymalne wykorzystanie danej poduszki sprawi, że rano wstaniesz wypoczęty. By tak się stało, potrzeba jedynie przestrzegania kilku zasad. Większość profilowanych produktów ortopedycznych ma charakterystyczny kształt z zagłębieniem służącym podparciu np. głowy. Osoby preferujące spanie na wznak powinny ułożyć się tak, by pod szyją znalazła się niższa krawędź profilu.

Z kolei pozycja na boku wymaga podłożenia pod szyję wyższej krawędzi. Prawidłowe ułożenie zagwarantuje rozluźnienie mięśni oraz odciążenie kręgów szyjnych. Co zrobić, jeśli poduszka na kręgosłup nie przyniesie spodziewanych rezultatów już po pierwszej nocy? Organizm musi przyzwyczaić się do nowego ułożenia ciała. Według różnych szacunków trwa to maksymalnie dwa tygodnie.

Jaki model poduszki wybrać? 

Przede wszystkim należy określić największy problem i rodzaj bólu odczuwany z powodu nienaturalnego ułożenia. Ważne będzie również uświadomienie sobie własnych zachowań podczas snu. Oprócz wsparcia dla głowy poduszki i podkładki ortopedyczne mogą wspomóc ułożenie odcinka lędźwiowego czy unieruchomić kończynę.
Wybór odpowiedniego modelu sprawia, że ortopedyczna poduszka do spania jest skutecznym remedium na wiele dolegliwości. Prawidłowe ułożenie ciała podczas snu to nie tylko gwarancja odciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Specjalny profil może pomóc także zmniejszyć np. dolegliwości spowodowane przez refluks żołądkowy.
Warto zwrócić uwagę na opis i przeznaczenie produktu – dla pacjentów ze zdiagnozowanymi schorzeniami lepiej wybrać modele rehabilitacyjne. W profilaktyce należy szukać wariantów zdrowotnych i ergonomicznych. Dla osoby o utrwalonym sposobie spania najlepszym rozwiązaniem będzie profilowana poduszka ortopedyczna bez wycięcia na szyję. Z kolei dla kogoś, kto często zmienia pozycję w łóżku, idealny okaże się gładki podkład pod głowę z tzw. leniwej pianki z warstwą kojącego żelu, np. model Comfort Gel Pillow (https://kappa-medyczny.pl/tradycyjna-poduszka-ortopedyczna-exclusive-dream.html).

Zwróć uwagę na materiał wykonania

Ważny jest również dobór materiału, z którego zostały wykonane produkty ortopedyczne do spania. Wiele modeli produkuje się ze sprężystej pianki poliuretanowej, która zapewnia stabilną pozycję. Czas oczekiwania na dopasowanie profilu do głowy i szyi skróci poduszka rehabilitacyjna lub zdrowotna z tzw. leniwej pianki, czyli materiału termoplastycznego, który „zapamiętuje” kształt głowy i odtwarza pierwotnie odciśnięty profil. Warunkiem poprawnego działania tego produktu jest korzystanie z niego przez jedną osobę. Jeśli zastosujesz się do tych kilku podstawowych wskazówek, zmienisz swój sen na zdrowszy i bardziej komfortowy. Zadbaj o swój kręgosłup i wybierz najodpowiedniejsze rozwiązanie dla Twoich problemów.