Jak naklejać plastry kinesiotaping? Poradnik

18-09-2020

Specjalne taśmy do kinesiotapingu stosuje się wspierająco w leczeniu bólu pourazowego i pooperacyjnego. Plastry kinesio przynoszą także ulgę pacjentom z przewlekłymi chorobami stawów oraz zwyrodnieniami kręgosłupa. Lista korzyści ze stosowania tej metody jest długa. Aby jednak była ona skuteczna, tejpy należy odpowiednio zaaplikować. Jak poprawnie naklejać taśmę kinezjologiczną (taśmy do kinesiotapingu)? Odpowiadamy poniżej!

jak naklejać taśmy kinesiotaping - tejpy

Kinesiotaping w kilku krokach

Profesjonalne produkty używane w gabinetach fizjoterapeutycznych kupisz w większości aptek. Skuteczność plastrów gwarantuje właściwy sposób aplikacji. Kluczowe jest nie tylko miejsce, w którym tejp powinien się znaleźć, ale także sposób, w jaki się go nakleja. Źle przytwierdzony nie przyniesie rezultatu.

Najlepiej, jeśli aplikacją zajmie się specjalista. Jeżeli podejmujesz się tego zadania samodzielnie, koniecznie pamiętaj o:

  • zmyciu tłustych kremów,

  • przetarciu skóry preparatem z alkoholem,

  • dokładnym osuszeniu jej.

Następnie rozpocznij uważne naklejanie taśmy kinezjologicznej według poniższej instrukcji.

  1. Wymierz bolesne miejsce, aby wiedzieć, ile centymetrów powinien mieć Twój plaster.

  2. Odetnij odpowiedni kawałek tejpa za pomocą ostrych nożyczek i zaokrąglij jego krawędzie.

  3. Odklej jeden koniec kinesio i przyczep go do skóry.

  4. Etapowo i powoli ściągaj folię ochronną, aplikuj taśmę kinezjologiczną centymetr po centymetrze, delikatnie naciągając ją.

  5. Na koniec potrzyj powierzchnię plastra od jego środka w kierunku obu jego końców.

O czym jeszcze należy pamiętać naklejając taśmy kinesiotaping?

Swoje tejpy tnij ostrymi nożyczkami – postrzępione krawędzie sprawią, że aplikacja kinezjologiczna szybko zacznie odstawać. Nie dotykaj kleju palcami, ponieważ to osłabi jego siłę. Od momentu, gdy skończysz naklejać kinesio przez godzinę nie kąp się i nie uprawiaj sportu. Zarówno woda, jak i wilgoć w postaci potu osłabią wiązanie kleju. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się ze swoim fizjoterapeutą.